Bilgilendirme Yazıları

Pleksi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Evde, ofiste iç veya dış tüm mekanlara güzellik katan pleksi hakkında neler biliyorsunuz? Sağlıklı, güvenli, pratik ve hijyenik oluşu birer başlangıç olabilir. Pleksiyi tercih etmeniz için daha bir sürü neden var. Hadi 10 tanesine birlikte bakalım.

1-Pleksinin Kısa Tarihi

İlk olarak 20. Yüzyıl Almanya’da karşımıza çıkan pleksi günümüzde bir sürü ürünün ham maddesi haline geldi. Ancak ilginçtir ki kimyager Otto Röhm pleksi ürün fikrini 1901’de ortaya atmış. Ancak onu nasıl pazarlayacağını bulması 30 yılını almış. 1933 yılına kadar meslektaşı Walter Bauer’in yardımıyla Röhm ve firması Röhm & Haas Plexiglas’ı piyasaya sürmüş. Yani teşhir ürünlerinin vazgeçilmez malzemesinin tarihi çok eskilere dayanmakta. Kökenini ve ürünün avantajlarını incelediğinizde bir kez daha görebilirsiniz ki, ürünün bu kadar tercih edilmesi de boşuna değil.

2-Pleksi Her Alanda Tercih Ediliyor Çünkü…

Şeffaf, kırılmaz, esnek ve güçlü bir malzemedir. Aynı zamanda sağlıklı ve doğa dostu olduğu için birçok sektörün ilk tercihidir. Tabii maliyet avantajlarını da unutmamak lazım. Pleksi plaka, pleksi kutu, pleksi ayna gibi tüm ürün alternatiflerinin alıcısı için fiyat avantajı yaratması, bu ürünü kusursuz hale getirir. Tüm avantajları ve ürün seçenekleri sayesinde de farklı sektörlerin çoktan vazgeçilmezi olmuştur.

3-Pleksi Hakkında Dikkat Çekici Fiziksel Detaylar

 • Pleksi, oldukça yüksek ışık iletim hızı, %92 değerinde ışık geçirgenlik oranına sahiptir. Bu akriliği standart bir cam levhadan daha net hale getirir.
 • Pleksi çok hafiftir ve benzer bir cam panelin ağırlığının yaklaşık yarısı kadardır.
 • Pleksi, benzer boyuttaki bir cam levhadan 6 ila 17 kat fazla darbeye dayanıklıdır.
 • Pleksileri parçalamak zordur.
 • Pleksi, 9,400 PSI çekme mukavemetine ve 13.000 PSI eğilme mukavemetine sahiptir.
 • Plekside bisfenol-A yoktur, yani doğal olarak BPA içermez.
 • Pleksi, fiyatına yakın diğer ürün alternatifleri ile karşılaştırıldığında, çizilmeye karşı oldukça dayanıklıdır.

4-Pleksi Üretimi ve Gerçekleşen İşlemler

 • Pleksi hakkında en temel bilgi kolayca işlenebilir olmasıdır. Farklı ürün alternatifleri pleksi lazer kesim ile kolaylıkla yaratılabilir.
 • Pleksi bir termoplastiktir, yani ilk üretiminden sonra tekrar ısıtılarak sıvı hale getirilebilir. Böylece geri dönüşüm sürecinin bir parçası haline gelir.
 • Bir termoplastik olarak pleksi ısıyla şekillendirilebilir. Pleksi levhalar ısıyla şekillendirilebilir.
 • Amaca yönelik üretilen pleksi, genellikle enjeksiyonlu kalıplama adı verilen bir işlem kullanılarak şekillendirilir. Enjeksiyon kalıplama, küçük pleksi topakları bir sıvıya ısıtır, ardından sıvıyı bir kalıba sokar. Pleksi soğuduğunda katı halini alır.
 • Pleksi, tüketicilere satılmadan önce, maksimum optik netlik sağlamak için genellikle endüstriyel bir zımparalama ve cilalama işleminden geçirilir.
 • UV koruması veya parlamayı azaltmak gibi faydalar sağlamak için pleksi üretim süreci sırasında katkı maddeleri veya kaplamaları kolayca entegre edilir.

5-Pleksi Kullanım Alanları

 • Çeşitli ev kullanımı ve ticari kullanım imkanları ile çok yönlü ürünlerdir. Pleksi masa, pleksi harf, pleksi levha gibi bir sürü ürün seçeneğine sahiptir.
 • Dış mekan terasları ve mobilyalar için koruyucu bir kaplama olarak kullanılan bir vernik haline getirilebilir.
 • Siyah, beyaz ve şeffaf filamentin yaygın olduğu, gelişmekte olan bir 3D baskı malzemesi olarak kullanılabilir.
 • Pleksi levhalar hafif, uygun fiyatlı ve kırılmaya karşı dayanıklı oldukları için akvaryumlar için bile kullanılır.
 • Dış perakende tabelaları genellikle pleksi ile yapılır.
 • Tarihsel olarak denizaltı periskopları, İkinci Dünya Savaşı jetleri için pencerelerde ve taret için koruyucu kanopiler ve kalkanlar olarak kullanılmıştır.

6-Pleksi Bakımı ve Temizliği

 • Pleksi temiz bir bez ve temizleme bileşikleri kullanılarak temizlenebilir. Ayrıca cilalanması oldukça kolaydır.
 • Özel aşındırıcı bileşiklerle pleksi yüzeyindeki hafif çizikleri gidermek mümkündür.
 • Pleksi üzerinde standart yapıştırıcı çalışmaz. Bunun için ısı ya da özel kimyasal maddeler kullanmak gereklidir.
 • Pleksiden maksimum kullanım ömrü elde etmek için pleksiyi temizlerken kesinlikle amonyak içeren temizleme solüsyonlarını kullanılmamalıdır.

7-Pleksi Çeşitleri Nelerdir?

Pleksi plakanın minimum 2 mm‘den maksimum 40 mm’ye kadar 80’den fazla türü bulunmaktadır. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklılık gösteren pleksi plakalar, çeşitli şekillerde üretilebilirler. Pleksi kutu, pleksi kutu harf, pleksi masa, pleksi kapı süsü gibi farklı formlarda bulunabilirler. Yani pleksi plaka tasarlama konusunda iş yaratıcılığınıza kalır.

8-Pleksi ve Cam Arasındaki Temel Fark

Cam yerine pleksi kullanmanın en büyük avantajlarından biri, pleksinin camdan %50 daha hafif olmasıdır. Tüm formlarında pleksi camdan 10 kat daha fazla darbeye dayanıklı kalırken daha az maliyetlidir. Dayanıklılığı sebebiyle pleksi, geniş bir sıcaklık aralığında kullanılabilir. Cam ve diğer plastik formlarına kıyasla hava koşullarına karşı üstün bir dirence sahiptir.

Yüksek darbe altında kırılmaz ve kırılırsa büyük, donuk kenarlı parçalara ayrılır. Bu özelliği de çoğu ortamda güvenli bir tercih olmasının sebebidir.

9-Pleksi Maliyeti

Pleksi yüksek kalitesi sebebiyle genellikle plastikten daha maliyetlidir. Ancak bu ekstra maliyeti doğa dostu, sağlıklı, dayanıklı ve uzun ömürlü oluşu gibi özellikleriyle karşılar. Pleksi ürünlerin daha saf görünümü ve sertliği, kaliteye önem veren kişi veya şirketler için pleksi ürünleri bir tercih haline getirir.

10-Covid-19 Sürecinde Pleksi Ürünler

Pleksi ürünlerin kullanımı bu Covid-19 sürecinde arttı. Pandemi perakende mağazaları, restoranları, okulları ve ofisleri şeffaf plastik kalkanlar ile tanıştırdı. Bu koruma alanları kişisel alan yaratılması ve hijyenin doğal olarak sağlıklı ortamların oluşmasını sağladı.

Covid-19 pleksi için yüksek bir talep yaratmıştır. Sadece ABD satış ortalamasında 750 milyon dolarla normal pleksi ürün satışlarının üç katı görülmektedir.