Bilgilendirme Yazıları

Pleksi Malzeme Neden Tercih Edilmeli?

Hala pek çok kişi pleksinin ne olduğunu bilmiyor ama pleksi hayatımızın hemen her yerinde kullanılıyor. Gün geçtikçe kendini geliştirerek daha çeşitli ürünlerle müşterisine ulaşıyor.

Pleksi, akrilik bileşiklerden oluşan, cam ile plastik arasında yer alan bir malzemedir. Çünkü cam kadar sert bir yapısı yoktur. Kırılgandır ama cam gibi kesici yaralara yol açmaz. Yapısı bakımından plastiğe de benzediği için kolay kesilebilir ve delinebilir. Ancak plastik gibi esnek değildir. Genellikle levha halinde bulunan ve kolayca eriyip şekil alabilen bir malzemedir. Doğa dostu ve hijyenik olan pleksi pek çok alanda da pratik kullanım sağlar.

Pleksi Malzeme Kullanım Alanları

Pleksiler, günlük hayatta birçok alanda yer almaktadır. Otomotiv, reklam, iç ve dış mekan kaplamaları mutfak araç ve gereçleri, dekorasyon ve iç mimarlık, ev ve ofis mobilyaları, banyo aksesuarları, aydınlatma ürünleri, masa ve sehpa ayakları, antika eşyalar, hediyelik eşya, yatak başları, mağaza vitrin standları yani bir çok mekanda pleksi malzeme karşınıza çıkabilir.

Kullanım alanının bu kadar geniş olmasının sebepleri de kapsamlıdır. Mesela güneş ışığından zarar görmemesi, dayanıklı ve hijyenik olması en temel özellikleridir. Hatta bu kadar kullanışlı olması denizaltı ve uçaklarda bile tercih edilmesini sağlar. Basınç farkına karşı yüksek bir dirence sahip kaç ürün var ki? Üstüne bir de kırıldıklarında ya da hasar gördüklerinde yaralanmalara vb. yol açmaması pleksiyi her alan için kusursuz hale getirir.

Pleksilerin kullanım alanları tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Pek çok kullanım alanının yanında en sık karşılaştığımız ürün alternatifleri; mutfak malzemeleri, araba aksesuarları, genel aksesuar yapımları, reklam ürünleri… Bu alanlarda sıkça kullanılmasının bir diğer nedeni ise eritildiğinde kolay bir şekilde eğilip bükülmesidir. Dış mekanlarda kullanımının artılarına baktığımızda da iklim şartlarına karşı direncinin yüksek olmasını görebiliriz. Çünkü pleksiler güneş ışığı gibi farklı iklim ve hava koşullarında solmazlar, ışık geçirmezler.

Pleksi malzeme her alana uygun farklı bir avantaja sahiptir!

Son zamanlarda renkli çeşitleri de üretilen pleksiler süs eşyaları, trabzanlar, avizelerde sıklıkla kullanılır. Özellikle estetik ve güvenliğe önem veren kişiler tarafından pleksi malzemesi ilgi görmektedir. Çünkü evinizde, işyerinizde nerede kullanmak istiyorsanız oradaki renk uyumuna göre seçenekleriniz olur. Ayrıca cam görünümü sevenlere hiçbir güvenlik kaygısı gerektirmeden estetik bir görünüm yaratır. Sonuçta pleksi ürünler sayesinde ateşten uzak olacak şekilde hemen her yerde fikirleri hayata geçirebilirsiniz.

Ateşten uzak kullanılmasının nedeni pleksilerin 75 C derecede erimeleridir. Zaten bu nedenle pleksi plastik gibi çok kolay şekil alıp, soğuduktan sonra cam gibi olur. Ancak plastikten sağlıklı, camdan 6 kat daha dayanıklıdır. Hatta yüksek dayanıklılığı sebebiyle polis kalkanlarında bile kullanılır.

Pleksi birçok sektörde oluğu gibi reklam sektöründe de yerini almıştır. Bu sektörde yer almasının sebebi ise kolay şekil alması ve kutu harflerin güneş ışığına maruz kaldığında solmaması, yıpranmaması ve gelebilecek herhangi bir dış etkiye karşı dayanıklı olmasıdır. Üstelik pleksi kutu harf tabela fiyatları da oldukça uygundur. Tam da bu sebeple sık sık vitrin aksesuarlarında da yer almaktadır. Diğer yandan alışveriş merkezleri ve fabrikalarda yön belirleyici aparatlar olarak da karşınıza çıkabilir.

Camla karşılaştırırsak ışık geçirgenliği %92’den, ısı geçirgenliği ise %20’den daha az olan pleksiler teşhir ekipmanları olarak da dükkanlarda, alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında kullanılır. Baharatları, şekerlemeleri, yaş yemişleri, kuruyemişleri, salçaları, kurutulmuş sebze-meyveleri, taze çekilmiş kahveleri, fırından yeni çıkmış börek ve poğaçaları, çerezleri, taptaze pastaları yani kısacası imalatında bolca el emeği geçen ürünleri çok iyi muhafaza edebilir. Sağlıklı, doğa dostu, hijyenik olması gibi tüm sebepler de pleksi kutuları ilk tercih sebebi yapar.

Sağlık Açısından Önemi

  • Pandeminin başlamasıyla birlikte bankalarda, ATM’lerde, hastanelerde, eczanelerde ve hatta tüm mağazalarda sosyal mesafe gerekliliğinden dolayı yerini alan pleksi levhalar, hem sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmediğinden hem de kırılma, düşme gibi durumlarda camdan daha hafif olduğu için tercih edilmektedir.
  • Kolay yıkanabilir, yiyecekleri uzun süre muhafaza edebilir ve dış etkilere karşı koruyucudur.
  • Pleksi kutu fiyatları maliyet avantajı da yaratır. Özellikle iyi bakım ve temizlikle “ömürlük” diye tabir ettiğimiz, bir kere alınca ömür boyu kullanılan eşyalar arasına adını yazdırır.

SONUÇ

Gördüğümüz üzere pleksileri ürünlerin bu kadar tercih edilir olması şaşırtıcı değildir. Hijyenik olması, ısıyı ve ışığı cama göre daha az geçirmesi, kırıldığında bile zarar vermemesi. Yani ham madde olarak tercih edilmesi için bir sürü avantaja sahiptir.

Pleksi kutuları ile harf oluşturma, teşhir ekipmanları olarak kullanma, pleksi kutu ve pleksi plakalık üretimi de aynı sebeplerle artış göstermektedir. Çünkü günlük rutinlerde kolaylık sağlar, doğaya zarar vermez, darbelere karşı dayanıklı ve güçlü kalır.

Görsel olarak da çoğu zaman tam arananı sunar. Özellikle cama zaafınız varsa ve kırılır diye evinizde aksesuar olarak rahatça kullanamıyorsanız, pleksi kutularla hemen tanışmanızı öneririz. Renk ve tasarım seçenekleriyle her yerde güvenle ve istediğiniz tasarımla birleştirip kullanabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra geriye yalnızca  pleksileri ömür boyu kullanmak kalıyor. Hem de doğaya zarar vermediğini bilerek..

Giyim, şarküteri, baharatçı, aktar, taptaze tatlı poğaça, böreklerinizi sunabileceğiniz pastane, eczane gibi mekanlara ürün seçeneği arıyorsanız, cevabı buldunuz diye düşünüyoruz. Sadece iç tasarımda da değil pleksi harf kutuları sayesinde mağazanızın görüntüsüne güzellik katacak olan tabelanızda da dayanıklılık ve görsellik açısından her bir ürünümüzü düşünmeden tercih edebilirsiniz.